Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Cumhurbaşkanı Tatar’dan Abdülhamid Han Sondaj Gemisi açıklaması

Cumhurbaşkanı Tatar’dan Abdülhamid Han Sondaj Gemisi açıklaması
REKLAM ALANI
11.08.2022
A+
A-

 

 

 

Cumhurbaşkanı Tatar’dan Abdülhamid Han Sondaj Gemisi açıklaması

facebook sharing buttontwitter sharing buttonlinkedin sharing buttonwhatsapp sharing button

 

 

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, ilk görev yerine uğurlanan Abdülhamid Han Sondaj Gemisi’ne ilişkin, Akdeniz’deki gelişmelerle KKTC’nin statüsünün yükseldiğini, bunun kendilerine güç kazandırdığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, birtakım ziyaretler için gittiği Karaman’da Valiliği ziyaret etti. Tören mangasını ve Kıbrıs gazilerini selamlayan Cumhurbaşkanı Tatar, Valilik şeref defterini imzaladı.

Cumhurbaşkanı Tatar, burada yaptığı konuşmada, Karaman’a gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkiye ile yakın ve güçlü ilişkilerin daha da gelişeceği mesajını veren Cumhurbaşkanı Tatar, gönül birliğinin pekiştirilmesiyle ilişkilerin en iyi şekilde sürdürülmesini temenni etti.

Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye Cumhuriyeti’nin Akdeniz’e ilişkin sürdürdüğü politikaların önemine değinerek şöyle konuştu:

“Abdülhamid Han Sondaj Gemisi’nin sefere çıkmasıyla Doğu Akdeniz’deki zenginliklerin keşfedilmesinde bir adım daha atılmış oluyor. Bütün bu münasebetler de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de rolü ve önemi vardır. Çünkü netice itibarıyla KKTC, Doğu Akdeniz’deki bir Türk devletidir. Dün akşam görüştüğüm Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev de dahil diğer devlet başkanlarına dedim ki ‘Doğu Akdeniz’deki bu Türk devleti İslam aleminin de bir parçasıdır. Türkiye Cumhuriyeti ile en iyi ilişkileri sürdürmek suretiyle Doğu Akdeniz’deki hak ve çıkarlarımızın korunmasında KKTC’nin statüsünün de zaman içerisinde daha da yükseldiğini görüyoruz. Bütün bu gelişmeler bize güç vermektedir.”

“Türkiye Cumhuriyeti, KKTC’nin her zaman yanındadır”

Kıbrıs Türk halkına karşı bugün bazı haksızlıkların halen sürdüğüne işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, şöyle devam etti:

“Bu haksızlıklar ambargo anlamında devam etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle hamdolsun aşama aşama KKTC’yi geliştirmekteyiz. Dolayısıyla dünyaya her platformda verdiğimiz mesaj, KKTC, haklı davasına sahip çıkmıştır, çıkacaktır. Türkiye Cumhuriyeti, KKTC’nin her zaman yanındadır. Doğu Akdeniz’de yükselen statüsüyle ve değeriyle ekonomik anlamda da KKTC’yi güçlendirmekte. KKTC halkının dünyada gerek turizmde, gerek öğrenci akışında, gerek ticarette her türlüsüyle tanınmamışlığın olumsuzluklarına rağmen başarıyla bu işleri sürdürmekte olduğunu görüyoruz.”

“Gözlemci üye olduğumuz için oyunlara katılamadık”

Cumhurbaşkanı Tatar, Konya’da düzenlenen 5. İslami Dayanışma Oyunları’na KKTC gençliğinin katılamadığını belirterek şunları kaydetti:

“Biz siyasi nedenlerden dolayı İslam İşbirliği Teşkilatında gözlemci üye olarak bulunmaktayız. Tam üye değiliz. Gözlemci üye olduğumuz için oyunlara katılamadık. Gençlerimiz tabii üzüntü içindeydi. Dün de Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da desteğiyle çeşitli temaslarda bulundum, bu sıkıntıyı aktardım. Netice itibariyle KKTC ve halkı kendi gençliğiyle her platforma katılmak ister. En doğal hakkıdır. Zaten spor kardeşliktir, dayanışmadır ve güzelliklerdir. Temennim ve dileğim, kendi halkıma da seslenmek istiyorum; yaptığım temaslar ve Türkiye’nin desteğiyle inşallah önümüzdeki oyunlarda, 2025 yılı olarak tahmin edilmektedir, KKTC’nin Türk gençliği de orada yerini alır. Bu beklentimiz ve temennimizdir.”

“Muhteşem açılış töreniyle hep birlikte gurur duyduk”

Konya’da düzenlenen 5. İslami Dayanışma Oyunları’nın açılış törenine ilişkin ise Cumhurbaşkanı Tatar, “O muhteşem açılış töreniyle hep birlikte gurur duyduk. O sahada, o görkem ve organizasyon… Bütün bunlar elbette Türkiye’nin büyüklüğüdür ve gücüdür. Dolayısıyla bir kez daha Karaman’dan akşamki oyunlarda o güzellikleri, sergileyebilen ve düzenleyebilen Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm kurum ve kuruluşlarını selamlıyorum. Kendilerini tebrik etmek istiyorum” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Tatar daha sonra Valilik’te bir araya geldiği Kıbrıs gazileriyle sohbet etti.

Cumhurbaşkanı Tatar’a, Vali Tuncay Akkoyun, AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, AK Parti Karaman milletvekilleri Recep Şeker, Selman Oğuzhan Eser ile CHP Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver ve Belediye Başkanı Savaş Kalaycı da eşlik etti.

kaynak:https://kktcb.org/tr/cumhurbaskani-tatardan-abdulhamid-han-sondaj-gemisi-aciklamasi-10094

 

 

REKLAM ALANI
Arabic AR Azerbaijani AZ Chinese (Simplified) ZH-CN English EN Georgian KA German DE Hindi HI Kazakh KK Kyrgyz KY Russian RU Turkish TR Urdu UR Uzbek UZ